STAMMTISCH Czerwiec 2022

Drodzy Przyjaciele NPKEW,

2 czerwca 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie pod hasłem „Stół Energetyczny”. Tradycyjnie już wspaniale ugościła nas restauracja Lars, Lars & Lars. W letniej niezobowiązującej atmosferze skupiliśmy się na dyskusji o kierunkach rozwoju energetyki odnawialnej (w tym wiatrowej) w Polsce i w Niemczech w perspektywie długoterminowej tj. do roku 2035.

W pierwszej kolejności Thomas Hartwig z HCE Ingenieurgesellschaft mbH przedstawił kierunki rozwoju energetyki wiatrowej w Niemczech zawarte w tzw. Pakiecie Wielkanocnym. Cele są bardzo ambitne i założeniem jest osiągnięcie w 2035 roku 100% zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych. Żeby zrealizować ten bardzo ambitny cel  konieczne jest zaangażowanie gospodarcze wielu podmiotów, co stwarza również wiele nowych możliwości inwestycyjnych i rozwojowych dla polskich firm z branży OZE.

Następnie Joanna Gosek z Kancelarii Radcy Prawnego Joanna Gosek przedstawiła polską perspektywę rozwoju odnawialnych źródeł energii. W centrum zainteresowania był przesłany do Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt ustawy w zakresie liberalizacji zasady 10H. Joanna Gosek przedstawiła założenia projektu ustawy i wyraziła nadzieję, że ustawa liberalizująca zasadę 10H zostanie przyjęta jeszcze przed wakacjami sejmowymi tj. do sierpnia 2022 roku. Zgodnie z cytowaną opinią  Janusza Gajowieckiego, Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej “Kiedy zmiany ustawowe wejdą w życie i odblokują nowe inwestycje, w ciągu kilku lat tj. do roku 2030 mogłoby powstać od 6 do 10 GW nowych mocy w lądowych farmach wiatrowych. Wtedy moc łącznie z tym co już mamy sięgałaby 18 – 20 GW.”  

Ostatnią referentką była Martina Köhn reprezentująca nowego członka Klubu – WindAdvice GmbH, która przedstawiła firmę, jak i wskazała możliwości współpracy w kontekście zaprezentowanych przez referentów kierunków rozwoju energetyki wiatrowej w perspektywie czasowej do 2035 roku.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem członków klubu, jak zawsze obecni byli reprezentanci z wszystkich branż związanych z energetyką wiatrową, co pozwoliło na ciekawe i rozwijające rozmowy w kuluarach po zakończeniu oficjalnej części spotkania.

Poniżej prezentujemy kilka fotografii z tego wydarzenia.

 

 

Zarząd Klubu