Konferencja Listopad 2022

Sprawozdanie z Walnego Zgromadzenia i konferencji NPKEW w dniu 24 listopada 2022 roku w Poznaniu

I. Walne Zgromadzenie DPWEC // NPKEW 2022
Przed konferencją, która w tym roku rozpoczęła się wspólnym obiadem, członkowie i goście mieli czas na wymianę poglądów z zarządem podczas Walnego Zgromadzenia. Ponieważ kolejne wybory do zarządu miały odbyć się dopiero w 2023 roku, zarząd w składzie Thomas Hartwig, Henning von Zanthier, Ewa Bratschke, Andreas Jesse, Adam Berger i Michał Stefaniak wszedł w swój dziesiąty rok urzędowania bez zmian.
Jak zwykle Walne Zgromadzenie zakończyło się dla obecnych 16 członków po 30 minutach. Henning von Zanthier prowadził spotkanie od godziny 12.00. Thomas Hartwig rozpoczął spotkanie od sprawozdania z poprzedniego roku i perspektywy na rok 2023. Henning wskazał, że prawie połowa członków nie opłaciła składek za rok 2020 i 2021. Tegoroczna konferencja mogła być sfinansowana wyłącznie dzięki hojnemu sponsorowaniu przez kilku członków na łączną kwotę 10.000 €.

II. Konferencja DPWEC // NPKEW 2022

Dla wielu osób związanych z branżą lądową energetyki wiatrowej w Niemczech i Polsce, konferencja Polsko-Niemieckiego Klubu Energetyki Wiatrowej, która odbywa się co roku w listopadzie, jest stałym punktem w corocznym kalendarzu.
Również tegoroczna konferencja 2022 zainteresowała wielu uczestników – odnotowaliśmy ponad 90 rejestracji, a duża sala konferencyjna w hotelu Novotel Centrum w Poznaniu była niemal całkowicie zapełniona gośćmi.
Po wprowadzeniu do konferencji przez Zarząd z krótkim globalnym spojrzeniem na ochronę klimatu i Światową Konferencję Klimatyczną COP 27, odbyły się prezentacje i dyskusje na tematy Inwestycji i strategii (Blok 1), Realizacji i technologii (Blok 2) oraz Analizy rynku Polska (Blok 3).
Ciekawe wystąpienia Michała Goska i Pawła Puchera (reprezentantów firmy Deloitte), Małgorzaty Kucharskiej (GEWI), Mikołaja Szadziuna (MS), Daniela Perkowskiego (Windaudit), Joanny Gosek (Gosek Prawo i Podatki), Christiana Schnell (Dentons) oraz Tima Steinerta (Enervis) były żywo dyskutowane przez uczestników.
Tim Steinert z Enervis zwrócił uwagę, że energia odnawialna („OZE”), zwłaszcza wiatrowa, powinna mieć w Polsce znacznie mniej ograniczeń, bo jest tańsza i bezemisyjna w produkcji energii.
Jednak rządy w Polsce i Niemczech nie zrozumiały jeszcze, że najlepszym sposobem na jak najszybsze obniżenie ceny energii elektrycznej, jest zdjęcie ograniczęń ekspansji OZE.
Rosyjski gaz nie jest już dostępny dla Polski, a polski węgiel, bez rosyjskiego, jest zbyt słabej jakości, by móc odpowiednio zasilać duże polskie elektrownie.
Problem jest jeszcze bardziej istotny w przypadku ciepła, ponieważ stanowi ono 90% wydatków energetycznych obywateli, z tego też powodu wzrost cen jest tu jeszcze bardziej zauważalny. Aktualne  limity cen energii w Polsce mogą być sprzeczne z unijnym prawem dotyczącym pomocy publicznej. Obecnie podejmowane są próby zastąpienia paliw kopalnych dużymi, zasilanymi energią elektryczną pompami ciepła.
Michał Gosek (Deloitte), wyjaśnił, jak znaczne korzyści podatkowe polskiej strefy inwestycyjnej można wykorzystać również w przypadku inwestycji w turbiny wiatrowe i panele fotowoltaiczne , np. do samodzielnej produkcji energii elektrycznej. Jego kolega Paweł Pucher pokazał, jak w sektorze OZE można obniżyć podatki od nieruchomości, które stanowią łącznie 50 proc. wymiaru polskiego podatku dochodowego od osób prawnych.
Prezes Małgorzata Kucharska z GEWI pokazała silne wahania i ryzyka strukturalne polskiej ceny energii elektrycznej oraz wskazała zalecane modele marketingowe.
Doradca finansowy Mikołaj Szadziun objaśnił źródła finansowania OZE w Polsce, które w czasach kryzysu są bardziej ograniczone.
CEO Daniel Perkowski z Wind-Audit przedstawił z kolei coraz bardziej precyzyjne opcje prognozowania wiatru z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Radca prawny Joanna Gosek poinformowała o aktualnym stanie projektu nowelizacji 10H w Sejmie i Senacie RP.
Według prawnika Christiana Schnell, PIS już przygotowuje się do przegranych wyborów w 2023 roku, a wówczas rozporządzenie 10H może zmniejszyć odległości turbin wiatrowych do 500m od najbliższych zabudowań.
Konferencja pozostawiła również wiele miejsca na networking. Po prezentacjach i dyskusji podsumowującej, w Pizzerii Roma w sercu Poznania odbył się cieszący się dużą popularnością Stół Energetyczny DPWEC // NPKEW . Dyskusje toczyły się na dwóch poziomach w konwencjonalnej atmosferze, a w trakcie wieczoru zaserwowano bardzo smaczną kolację.
Dzień wydarzenia oraz drzwi Pizzerii Roma zamknęły się we wczesnych godzinach porannych następnego dnia z zadowolonymi, ale zmęczonymi twarzami.
Za wsparcie finansowe tegorocznego wydarzenia dziękujemy firmom UKA, Vensys, ONDE, p&q, Elmark, Windaudit, Volvetia oraz Electrum Holding.
Założony w 2013 roku DPWEC // NPKEW w sierpniu przyszłego roku będzie obchodził dziesięciolecie swojej działalności. W tym celu serdecznie zapraszamy wszystkich jeszcze raz na nasze wydarzenia, na które składają się Stoły Energetyczne wiosną i jesienią, letni festiwal oraz listopadowa konferencja w Poznaniu.
Cieszymy się na kolejne spotkania z Państwem.

Zarząd NPKEW

Zostań członkiem i korzystaj z naszej oferty na kilka sposobów. Oprócz wielu możliwości nawiązywania kontaktów, rozwoju biznesu i wymiany zawodowej, konferencja, która odbywa się w listopadzie każdego roku, jest bezpłatna dla członków.